• email
 • facebook
 • twitter
Online Hizmetler
 • VERDİĞİMİZ HİZMETLER

  Aile Sağlığı Merkezimizde Verilen Hizmetlerin Listesi Buraya İçin Tıklayınız.
 • ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

  Hekimlerimizin Çalışma Saatleri İçin Buraya Tıklayınız.
 • VATANDAŞ REHBERİ

  Aile Sağlığı Merkezimizde İşlemleri Nasıl yapabileceğinize Dair Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.
 • AİLE HEKİMLERİMİZ

  Aile Sağlığı Merkezimizde Görev Yapan Aile Hekimlerimizin Listesi İçin Buraya Tıklayınız.
 • DOKTORUNUZA SORUN

  Aile Hekiminize Soru Sormak İçin Buraya Tıklayınız.
Ana Sayfa > SOBANI DİKKATLİ YAK, HAYATINI YAKMA [Geri]   
SOBANI DİKKATLİ YAK, HAYATINI YAKMA

SOBANI DİKKATLİ YAK, HAYATINI YAKMA

Bütün yurdumuzda ve özellikle Gaziantep’imizde her kış önlenebilmesi mümkün olan soba zehirlenmelerine bağlı olarak onlarca vatandaşımız hayatını kaybetmektedir. Geçen kış ilimizde 4754 vatandaşımız karbon monoksit zehirlenmelerine maruz kalmış olup 4 vatandaşımız ne yazık ki gaz zehirlenmelerine bağlı hayatını kaybetmiştir.

Bu konuda vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, Şahinbey Kaymakamlığımız ve Üniversitemiz işbirliği ile “SOBANI DİKKATLİ YAK, HAYATINI YAKMA” Projemiz kapsamında birçok çalışmalar yapıyoruz.

Yaptığımız ve Yapmayı Planladığımız Çalışmalar

1. Halen belediyelerimize bağlı Sosyal tesislerde ve Okullarda Karbonmonoksit zehirlenmeleri ile ilgili eğitici çalışmalar yapmaktayız.

2. Milli Eğitim Müdürlüğümüzle işbirliği ile “Veli’ye Mektup” adı altında tüm velilerimizi bilgilendirici yazıyı gönderdik.

3. Müftülüğümüzle birlikte Cuma namazında halkımızı bilinçlendirici açıklamalarda bulunduk bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyoruz.

4. Karbonmonoksit zehirlenmelerini önleme amacıyla geçen yıl sosyal dayanışma vakfımız aracılığı ile 1250 fakir vatandaşımıza Karbonmonoksit Detektörü dağıtımı yapılarak alınan 1300 adet detektöründe kalibrasyonları yapılıp çalışabilirliğine bakılarak dağıtımı yapılıp kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak ve özendirmek için çalışmalar yapıyoruz.

5. Basın Açıklaması Ve Haber Yayınları: Şahinbey TSM Başkanımız Dr. Oktay GEÇER Karbon Monoksit Zehirlenmeleri konusunda “SOBANI DİKKATLİ YAK, HAYATINI YAKMA” projesi kapsamında yapılan ve yapılması planlanan çalışmalar konusunda, Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünden Prof. Dr. Sait SÖYLEMEZ Hoca’mız “Doğru Soba Kullanımı Boru, Baca ve Kömür kullanımı” ile ilgili alınacak fiziki önlemler konulu ve GÜTF Araştırma Hastanesi Acil Kliniği’nden Doç. Dr. Behçet AL Hoca’larımız ise “Karbon monoksit nedir, zehirlenmeleri belirtileri, aşamaları nelerdir ve ilk yardım” konulu basın açıklaması ve haber yayınları yaptık.

6. Şehrimizdeki okullarda “Karbon Monoksit Zehirlenmelerini Önleme” konulu Resim ve Kompozisyon yarışması düzenleyerek ödüller vermeyi planlıyoruz.

7. Yerel yönetimlerle işbirliği yapılarak bacaların temizliği hususunda baca temizletmek isteyen bina sahiplerine cüz-i ücretler dâhilinde, hatta bilinç oluşana kadar baca temizleme ekipleri kurularak baca temizliğini ücretsiz gerçekleştirmesi konusunda belediyelerimizle görüşmeler yapıyoruz.

8. Meteoroloji kış aylarında, lodosun beklendiği günlerde hava raporunu daha sıklıkla televizyonlardan sunulması, halkın uyarılması için gerektiğinde çeşitli haber ve anonslar yapması için meteoroloji müdürlüğü ile, gerektiğinde merkezi sistemle cami minarelerinden anonslar yapması için Müftülüğümüzle görüşmeler yapıldı.

9. Baca izolasyonunun önemli olduğunu vurgulamak fizik kuralları gereği; sıcak bacanın dumanı yukarı çekişi artıracağı, soğuk bacanın aşağı baskılayacağı bilincini oluşturmak. Bu konuda belediyeler ruhsat verirken baca izolasyonu şartı getirmesi ile ilgili belediyelerle görüşme planlanmaktadır.

10. Ukrayna da ve Türkî Cumhuriyetlerde de çok kullanılan, örneği Karbon Monoksit Zehirlenmesine bağlı ölüm hiç olmayan Muğla ilimizden getirtilen, beton dökme baca başlığının her yönden gelen rüzgarı 45 derecelik açıyla karşı tarafa verdiği, baca içine hava kaçışını engellediği iddia edilmektedir Gaziantep Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümünde bu özel baca başlığını incelettik. Yine metal sacdan yapılmış bir baca başlığı ile rüzgârla yön değiştiren ikinci bir baca başlığı ile birlikte test edilmek üzere. Gaziantep Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümünde bu özel baca başlıklarını da test ettirdik. Bu baca başlıklarının uygun olanlarının kullanımını özendirmek özel baca başlığı kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız devam ediyor.

11. Karbon monoksit zehirlenmeleri, doğru soba kurulumu, baca özellikleri ve temizliği konusunun okul kitaplarına girmesi ve okutulması için Milli Eğitim Bakanlığına görüş bildirilmesi için çalışmalar yapıyoruz.

12. Mobil telefonlara vatandaşlarımızı Karbon Monoksit zehirlenmeleri ile ilgili bilgilendirici, lodoslu havalarda uyarıcı mesajlar göndermek gibi çalışmalarımız devam etmektedir.

13. Tüm mahalle muhtarlarına, camii imamlarına, okul müdürlerine eğitim vermeyi planlıyoruz.

14. Karbonmonoksit zehirlenmeleri ile ilgili web sayfası hazırlamak istiyoruz.

15. Karbonmonoksit zehirlenmelerini önleme kuralları ile ilgili metal yüzeylere yapıştırılan bilgilendirici magnet hazırlamak için çalışmalar yapıyoruz.

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğünce hazırlanan Kamu Spotu filmi için lütfen

http://www.saglik.gov.tr/SGGM/dosya/1-78732/h/sobafilmi800x600.swf link ’ini tıklayınız…

Gaziantep Valiliğince hazırlanan Kamu Spotu filmi için lütfen http://www.gaziantep.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=421 link’ ini tıklayınız.DİĞER DUYURULAR